Під час будь-якої угоди купівлі-продажу житла покупець сплачує 1% від вартості нерухомості до Пенсійного фонду. Інакше нотаріус не засвідчить угоду.

Не повинні сплачувати цей збір ті, хто купують нерухоме майно вперше та громадяни, які перебували в черзі на одержання житла. Тобто особа, яка не тільки не купувала житло, а й не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала в дар і не купувала його як частку в спільному майні подружжя.

Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачується при укладенні договору купівлі-продажу побудованої нерухомості. Збір не сплачується при інвестуванні в будівництво житла, наприклад, при участі у фонді фінансування будівництва, купівлі цільових облігацій.

 

Як повернути пенсійний збір, якщо нерухомість придбано раніше?

Тільки в судовому порядку.

У законодавстві не закріплений термін, у межах якого можна повертати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, тому повернути кошти можна навіть якщо квартиру чи іншу нерухомість купували кілька років тому.

Для повернення пенсійного необхідно звернутися до територіального управління Пенсійного фонду і написати заяву, описати операцію з купівлі житла та долучити всі необхідні документи.

На такі заяви Пенсійний фонд надає відмову.

Відмову необхідно оскаржити в адміністративному суді. Строк позовної давності становить шість місяців з моменту отримання відмови.

З вірогідністю, близькою до 100%, суд стане на сторону позивача. Судді посилаються на правову позицію Верховного суду, який постановив, що саме Пенсійний фонд, зобов’язаний довести, що позивач придбав житло не вперше.

Після набуття рішенням чинності сплачений особою збір до Пенсійного фонду повертається.

За подання позову позивач сплачує судовий збір, який потім також компенсуватиме Пенсійний фонд.

Тривалість процедури становить від пів року до півтора року.

З осені 2020 року Кабмін врегулював питання встановлення факту придбання житла вперше і змінив механізм реалізації права громадян на повернення цього збору. Тепер при купівлі першого житла сплачувати збір не потрібно.

Проте якщо договір купівлі-продажу нерухомого майна був підписаний до вересня 2020 року, то повернути сплачений 1% вартості нерухомості до Пенсійного фонду в разі першої купівлі можна тільки через суд.

Для замовлення послуг адвоката та отримання консультації телефонуйте за номерами вказаним на сайті.

У разі звернення до нас, наші адвокати нададуть Вам докладну консультацію, підготують позовну заяву та усі потрібні документи, проведуть повний супровід справи в суді та забезпечать представництво Ваших інтересів в суді.